Terug naar het overzicht

Karin Rådström - CEO Daimler Truck: “waterstof parallel aan elektrisch”

Gepubliceerd op 02-10-2025 13:38 uur

Op de ‘European Hydrogen Week’- onlangs gehouden in Brussel van 29 september t/m 3 oktober 2025 – is ‘verder gebouwd’ op de eerdere edities ‘Hydrogen Europe’, waar de Europese Commissie en het Clean Hydrogen Partnership de krachten hebben gebundeld om de hele waterstofsector op één plek samen te brengen. Een week vol met conferenties, exposities en netwerkmogelijkheden.

 

Tijdens de conferenties zijn diverse paneldiscussies gehouden met een aantal prominente belanghebbenden uit de waterstofindustrie. Zo zijn er urgente onderwerpen besproken waar de nieuwe industrie mee wordt geconfronteerd. De noodzaak en urgentie, en ook pragmatisme bij het creëren van het regelgevingskader, de uitdagingen waar de verschillende sectoren – bij het decarboniseren - mee worden geconfronteerd. En, hoe waterstof hierbij kan helpen en ‘we een leider kunnen blijven’ in een industrie die de aandacht van de rest van de wereld heeft getrokken. Op een expositie konden de bezoekers van dichtbij de nieuwste elektrolyser- en brandstoftechnologieën bekijken als ook trucks, bussen en auto’s op waterstof.

 

Niet in plaats van maar parallel

Karin Rådström geeft aan: “Om de één of andere reden roepen berichten over waterstof altijd emoties op.”“Ik denk dat waterstof niet ‘in plaats van’ maar ‘parallel aan’ elektrisch gaat worden. Drie redenen spelen een rol bij het koolstofvrij maken van zwaar transport in Europa.
Ten eerste: Als we ‘alleen elektrisch’ zouden worden, moeten we het elektriciteitsnet op een niveau brengen waarop we voldoende laadstations kunnen bouwen voor de zes miljoen vrachtwagens in Europa. Het zal vele jaren duren en ongelooflijk duur zijn. Een parallelle waterstofinfrastructuur zal goedkoper zijn en je hebt geen netaansluiting nodig om het te bouwen, het plaatsen van 2000 H2-stations in Europa is relatief eenvoudig.
Ten tweede: Europa zal afhankelijk zijn van de invoer van energie en het zou vanuit Noord-Afrika en het Midden-Oosten als vloeibare waterstof naar Europa kunnen worden vervoerd. Beter om dat direct als brandstof te gebruiken dan er elektriciteit van te maken.
En ten derde: Sommige gebruiksscenario's van onze klanten zijn beter geschikt voor brandstofcellen dan voor elektrische vrachtwagens - de brandstofceltruck maakt een hoger laadvermogen en een grotere actieradius mogelijk.”
Karin Rådström vond “de ‘European Hydrogen Week’ inspirerend maar ook een wake-up call. We gaan niet snel genoeg. De afgelopen dagen heb ik de energie en ambitie achter de netto-nuldoelstellingen van Europa gezien. Wat we nodig hebben is grootschalige waterstofproductie en transport naar Europa. Een robuuste tanknetwerk dat verder gaat dan de AFIR; en echte politieke steun om het te realiseren. Er is slimme, efficiënte regelgeving nodig die de weg vrijmaakt in plaats van hindernissen op te werpen. Om te laten zien wat er mogelijk is, brachten we onze Mercedes-Benz GenH2 truck naar Brussel. Vanaf eind 2026 zetten we een kleine serie van 100 brandstofceltrucks in bij klanten. Laten we de infrastructuur, het momentum en de partnerschappen opbouwen om emissievrij vervoer te realiseren. En, proberen enkele van de fouten die we nu zien te vermijden bij het opschalen van elektrisch. En het debat over ‘of-en-of’ stoppen. We hebben beiden nodig.”