Terug naar het overzicht

GAC presenteerde nieuwe generatie bedrijfsvoertuigen

Gepubliceerd op 08-10-2026 09:20 uur

GAC Commercial Vehicle was tijdens de IAA voor het eerst nadrukkelijk aanwezig met een reeks nieuwe bedrijfsvoertuigen. De Chinese fabrikant liet zowel elektrische trucks als nieuwe concepten voor lichte bedrijfswagens zien. Ook presenteerde GAC-oplossingen voor autonoom rijden en het snel wisselen van batterijen.

 

Op het buitenterrein stond een T9-truck met Level 4-autonome rijtechnologie. Voor de techniek werkt GAC samen met Pony.ai en Aulton. De truck kan daardoor niet alleen zelfstandig rijden, maar is ook geschikt voor het automatisch wisselen van de batterij. 
In de hal stonden naast de T9 verschillende andere voertuigen. Daaronder een GAC-truck met ‘Pony Inside’, de zwarte Smilodon Pro Pickup en twee conceptvoertuigen van het nieuwe merk Montx. Dat zijn de P10-pick-up (aantrekfoto) en de gesloten V10.
Beide Montx-modellen zijn gebaseerd op hetzelfde technische platform, het All-Domain Adaptive Architecture (ADAA). GAC wil daarmee verschillende soorten bedrijfsvoertuigen kunnen bouwen met dezelfde technische basis.

 

T9 Robotruck

De T9 Robotruck is ontwikkeld voor zwaar transport en combineert elektrisch rijden met autonoom rijden. Pony.ai levert daarvoor de vierde generatie van zijn autonome rijtechnologie. GAC gebruikt een volledig redundant drive-by-wire-systeem, waarbij belangrijke functies dubbel of meervoudig zijn uitgevoerd.
De truck beschikt over negen LiDAR-sensoren, drie radars en dertien camera’s. Die sensoren brengen de omgeving van de truck in kaart en helpen het voertuig om andere weggebruikers en obstakels te herkennen.
Naast de autonome versie toonde GAC de T9 Battery Swap EV Tractor. Deze elektrische trekker heeft een lithium-ijzerfosfaatbatterij van 603 kWh en een door GAC opgegeven actieradius van maximaal 475 kilometer.
Het belangrijkste verschil met een gewone elektrische truck zit in de manier waarop de batterij wordt geladen. In plaats van de truck langere tijd aan een laadpaal te laten staan, wordt de complete batterij vervangen. Aulton levert daarvoor de benodigde techniek.
Volgens GAC kan een batterijwissel in drie tot vijf minuten worden uitgevoerd. De oplossing is volgens GAC vooral interessant voor trucks die veel uren per dag rijden en vaste of vergelijkbare routes afleggen. 
GAC werkt voor het project samen met Pony.ai en Aulton. De drie bedrijven combineren de trucktechniek, het autonome rijden en de batterijwisseltechniek in één voertuig.

 

Bedrijfswagens van Montx

Met Montx richt GAC zich op een ander deel van de bedrijfswagenmarkt. De eerste twee concepten zijn de P10-pick-up en de gesloten V10.

 

Montx P10

De P10 is ontwikkeld voor gebruikers die met hun voertuig op plaatsen komen waar gewone bedrijfswagens minder goed uit de voeten kunnen. Denk aan terreinwerk, veldonderzoek en offroad-gebruik.
De pick-up heeft vier afzonderlijke elektromotoren. Daarmee kan de aandrijving per wiel worden geregeld. Dat moet de auto helpen om ook op moeilijk terrein voldoende grip te houden.
Verder beschikt de P10 over AI Camp Mode en Intelligent Trailering Assist. De eerste functie is bedoeld voor gebruik tijdens het kamperen en de tweede helpt bij het rijden met een aanhanger.
Montx richt de P10 onder meer op professionals die buiten de verharde weg werken en op gebruikers die hun voertuig inzetten voor reizen en terreinverkenning.

 

Montx V10

De V10 is veel meer gericht op werken en verblijven onderweg. Het voertuig is bedoeld voor onder meer digitale nomaden, makers en reizigers.
Het interieur kan voor verschillende activiteiten worden ingericht. Zo kan de ruimte worden gebruikt als werkplek, maar ook om te ontspannen of te overnachten.
Een deel van de techniek is gericht op gebruik buiten het elektriciteitsnet. Daardoor moet de V10 ook op plaatsen kunnen worden gebruikt waar geen vaste stroomvoorziening beschikbaar is.
Montx ziet de V10 daarmee vooral als een combinatie van bedrijfswagen, mobiele werkplek en verblijfplaats.

 

Eén technisch platform

Onder de P10 en V10 ligt het All-Domain Adaptive Architecture-platform, kortweg ADAA. Volgens Montx kan dezelfde technische basis daardoor voor meerdere voertuigen worden gebruikt. Dat kan de ontwikkeling van nieuwe modellen eenvoudiger maken.
Het platform is geschikt voor verschillende energiebronnen en is opgebouwd rond een body-on-frame-constructie. Ook software en intelligente voertuigfuncties zijn onderdeel van het platform.
Voor GAC is ADAA daarmee vooral een manier om vanuit één technische basis verschillende bedrijfswagens te ontwikkelen. De P10 en V10 laten zien hoe verschillend die voertuigen uiteindelijk kunnen zijn.