Terug naar het overzicht

Eerste waterstoftrucks door Defensie ingezet

Gepubliceerd op 29-05-2026 13:42 uur

De gespecialiseerde afdeling Sectie Systemen van Defensie heeft tijdens een feestelijk event bij legerplaats de Harskamp, drie bijzondere nieuwe vrachtwagens overgedragen aan het Operationeel Ondersteuningscommando Land (OOCL). Het gaat om trucks van het type TRK 165kN H2 ICE van producent MAN Truck & Bus. Deze voertuigen zijn een eerste stap om ook het zware transport binnen Defensie duurzaam te maken.

 

Kenmerkend aan de vrachtwagens is dat deze een verbrandingsmotor hebben die op waterstof wordt aangedreven. De trucks hoeven daardoor geen zwaar accupakket te gebruiken om volgens de wetgeving emissievrij te zijn. Daarbij is de aandrijftechniek gelijk aan de doorontwikkelde aandrijflijn van een benzine- of dieselvoertuig.
De voertuigen beschikken over tanks die gevuld kunnen worden met 56 kilogram waterstof met een druk van 700 bar. Met deze hoeveelheid kan het voertuig 600 kilometer rijden, rekening houdend met een totaal combinatiegewicht van trekker en oplegger van 40.000 kg. Als normsteller voor dit type materieel wil het Materieellogistiek Commando (MatlogCo) onderzoeken of deze trucks passen in het zware transport van Defensie.
Het is de bedoeling dat de 210 Regionale Vervoerscompagnie van het OOCL de voertuigen gaat inzetten voor de zogenaamde lijndienst. Ze kunnen ingezet worden voor het transport van stukgoed, materieel en brandstof. Om zelf direct van start te kunnen heeft de Defensie Brand- en Bedrijfstoffenbedrijf tijdens de overdracht gelijk brandstofpassen overhandigd waarmee de voertuigbemanningen bij alle waterstoftankstations in Nederland kunnen tanken.
De nieuwe trucks zijn afgeleverd door MAN dealer Leeuwen Trucks & Vans.